"Шльондра"

та ще 6 фраз, які принижують жінок
Кожного дня ми стикаємося з неповагою до жінок, якої часом навіть не помічаємо, тому що вона стала нормою.
Існує набір "чергових" фраз, відомих практично кожній жінці, які на перший погляд можуть здаватися безневинними, але насправді приховують у собі принизливе ставлення.

Ці заїжджені кліше люди не сприймають як образи, у багатьох вони давно увійшли у звичку.

"Повія", "сама винна", "б'є – значить любить" – всі ці фрази на адресу жінок звучать щодня, змушуючи їх відчувати себе людьми другого сорту.

Ось перелік висловлювань, які час забути кожному, хто поважає своїх співрозмовниць. Список слів далеко не вичерпний, але на їхньому прикладі помітно, що небезпечні стереотипи продовжують жити у суспільній свідомості, навіть коли ми цього не помічаємо.
Stop hate, Слова Ранять
Шльондра

Коли люди говорять про сексуального чоловіка, популярного серед жінок, то називають його "мачо". Але коли мова йде про розкуту привабливу жінку, вона відразу стає "повією".

Подвійні стандарти, чи не так?

Контроль жіночої сексуальності – примітивний, але дієвий спосіб залишити жінку у залежному становищі. У деяких культурах для того, щоб дружина була "чиста" і слухняна, дівчаткам обрізають клітор. В інших, як наша, – привчають до того, що задоволення від сексу – погано і соромно.

Лише нещодавно цивілізоване суспільство змогло визнати той факт, що жінкам теж може подобатися секс, і не тільки у контексті зачаття дітей. Однак розуміння того, що це – нормально і цього не треба соромитися, приходить до нас повільно.

Не так і просто відійти від традиції, яка формувалася століттями.

Тому досі у деяких субкультурах, наприклад, серед реперів, образлива риторика на адресу жінок вважається нормою.

У текстах пісень ми постійно чуємо, як дівчат називають "повіями", "суками" і "шкурами", причому часто це відбувається просто так – ці слова вживаються як синоніми слова "жінка".

І поки таке ставлення буде у суспільстві домінуючим, ні про яку рівність статей не може бути й мови.

Слабка / прекрасна стать

Хоча російськомовний інтернет вже сповнений мемів про те, як насправді виглядає "прекрасный пол", а як виглядає жінка, ці висловлювання все ще перебувають у вжитку переважної більшості населення.

"Прекрасна" стать відсилає нас до тієї думки, що головне життєве завдання жінки – приносити естетичне задоволення. Іншими словами – бути річчю, яка прикрашає інтер'єр, життєвий простір чоловіка.

Із "слабкістю" все ще сумніше. У 21 столітті, коли основна частина людей заробляє на хліб розумовою працею, багато хто досі вірить у те, що фізична сила – серйозний аргумент для самостійного життя у місті.

Давайте визнаємо, що "слабка" і "прекрасна" стать – це така ж форма неповаги у ставленні до жінок. Замість зневаги, як у випадку з "повією", тут проступає поблажливість.

Мовляв, що з них взяти з цих жінок: вони ж безпорадні і безвільні, хіба що око можуть порадувати, і на тому спасибі.

Уявлення про жінок як "слабких" і "прекрасних" особливо притаманне творчості романтизму, образи якого часто ідеалізують. Проте ці ідеали за визначенням далекі від реальності, а з нашою сучасністю вже і зовсім не в'яжуться.

Нинішня жінка цілком здатна самостійно впоратися з багатьма завданнями, які вимагають фізичної праці, і при цьому мати досить привабливу зовнішність, щоб протиставлення краси і сили перестало працювати. Дівчина може бути і сильною, і красивою, і розумною одночасно. А може і не бути, тому що вона не повинна відповідати чиїмось уявленням.

Б'є – значить любить

Це найжахливіша фраза, яку можна адресувати жінці, яка постраждала від фізичного насилля.

Придумали її для того, щоб "заспокоїти" жінок, які несподівано натрапили на таке поводження. Щоб привчити їх терпіти побої, не виносячи сміття з хати.

Небезпека цього висловлювання полягає у тому, що воно формує переконання, ніби домашнє насильство – це виключно внутрішньосімейна справа. Щось таке, про що не потрібно говорити вголос.

І чим частіше жінка чує цю фразу після кожного рукоприкладства з боку близької людини, тим більше вона у неї вірить і тим менше усвідомлює, що піддається відкритому фізичному терору, якому треба покласти край, поки не стало надто пізно.

Фраза "б'є – значить любить" нормалізує насильство і заганяє жінку в пастку нездорових стосунків, з якої з кожним наступним випадком все складніше вибратися.

Побиття – це спроба довести свою правоту або підпорядкувати людину собі за допомогою грубої сили. А таке ніяк не можна виправдовувати любов'ю.

Сама винна

Це твердження перекладає провину за насилля, за те, що хтось не зміг стримати себе, піддався гніву і агресії, на жертву.

Вислів "сама винна" часто можна почути на адресу побитої бойфрендом або чоловіком жінки. Мовляв, довела, треба було мовчати, погоджуватися.

Цю фразу чують зґвалтовані жінки. Іноді її не промовляють прямо, а дають зрозуміти, натякаючи на поведінку. Жінці кажуть, що вона "відверто одяглася" або "спровокувала" нападника.

Переконання "сама винна" створює ілюзію того, що насильство – це щось, що людина не в силах контролювати. Неначе воно відбувається саме собою за появою якогось тригера.

А тригером може стати все що завгодно: коротка спідниця, яскравий макіяж, зухвалий погляд, небажання вступати у контакт, гостра відповідь на вербальні чіпляння.

Такий погляд на проблему практично позбавляє жінку права бути собою, обмежує її особисту свободу. І як тільки вона намагається собі цю свободу повернути, її відразу ж звинувачують у провокуванні.

Маніпуляція, покликана виправдати ґвалтівника, створює основу для розвитку такого суспільства, у якому агресори залишаються безкарними, а відповідальність за їх агресію перекладають на іншу людину.

Але проблема завжди у ґвалтівнику, а не в його жертві. Врешті-решт, якщо він дійсно не здатен себе контролювати, це привід замислитися саме про його психічну адекватність та дієздатність.

Тому про фразу "сама винна" варто забути раз і назавжди.

Роби Х, а то заміж ніхто не візьме

З часів вікторіанської епохи багато що змінилося, і сьогодні жінка взагалі не зобов'язана виходити заміж. Тим паче вона вільна не робити нічого спеціально для того, щоб стати "завидною нареченою".

Роль жінки у світі не обмежується роллю доброї господині, дружини і матері, а життя її обертається не тільки навколо створення сім'ї.

Але таким світоглядом керувалося не одне покоління до нас, тому що раніше для жінки, повністю залежної від чоловіка, шлюб найчастіше був засобом виживання.

Не вийти заміж значило не тільки піти наперекір суспільним засадам, а й приректи себе на досить складне життя. Адже варіантів заробітку для жінок майже не було, і забезпечити собі незалежність своїми силами могли одиниці.

Але сьогодні ситуація зовсім інша. Жінки мають право працювати нарівні з чоловіками і отримувати за свою працю такі ж гроші.

Сучасний світ відкриває перед нами купу можливостей, і кожна жінка може реалізуватися у будь-якій сфері так, як вона сама того захоче. Окремі сфери досі залишаються важкодоступними, але це спадок тих самих старих часів, який поступово відходить у минуле.

Тому гостра необхідність у вдалому заміжжі сходить нанівець, оскільки шлюб вже не є єдиним способом забезпечити собі гідне існування, яким він був ще століття назад.

Справжня жінка повинна ...

Стереотипи про "справжню жінку" і "справжнього чоловіка" виходять з того, що існує певний стандарт "справжності", якому повинна відповідати кожна людина, щоб заслуговувати на повагу.

Але, наприклад, образ "справжньої жінки" відрізнявся у різних народів і постійно змінювався з ходом історії. Він залежав від епохи, соціально-економічного становища, культурних традицій і прийнятих у суспільстві цінностей і поглядів на гендерні ролі.

Такий образ є дуже суб'єктивним і формується під впливом багатьох чинників, щоб можна було застосовувати його до всіх.

Стать не визначає наше призначення. Кожна особистість має свої потреби, свої бажання і уявлення про будову світу і своє місце у ньому. Тому ми маємо право вибирати свою соціальну роль самі.

А образи "справжніх" жінок і чоловіків та відповідні їм моделі поведінки приходять і відходять занадто часто, щоб витрачати своє життя на спроби під них підлаштуватися.

Жіноча логіка / Жарти про блондинок

Логіка може бути правильною або хибною, але аж ніяк не жіночою або чоловічою.

Жарти про "жіночу логіку" показують стереотипне переконання у тому, що всі жінки мислять якось іншим чином, не так як чоловіки. Тоді як еталоном розуму, інтелекту і логіки є чоловік (насправді, далеко не завжди). Без огляду на те, яка у нього освіта і життєвий досвід.

До цієї ж категорії низькосортного гумору про жіночий інтелект належать і "жарти про блондинок", які все ще займають своє місце в арсеналі вітчизняних дотепників.

Мається на увазі, що жінки в принципі дурніші за чоловіків, а жінки з певним кольором волосся ще й дурніші за всіх інших дівчат.

Ви ніколи не почуєте, як чоловіка намагаються принизити фразою "що з нього взяти, він же блондин", а ось на адресу жінок такі звернення лунають постійно, з яскраво вираженою зневагою або поблажливістю.
Жінки різні, чоловіки теж бувають усякі. Протиставлення чоловіків і жінок триває вже багато століть, і кожне нове упередження будується на тій самій думці: жінки гірші (дурніші, беззахисніші тощо) за чоловіків.

Щоб у 21 столітті домисли і стереотипи нарешті канули у лету, треба почати висловлювати свою незгоду з ними вже зараз, оголюючи всю їхню абсурдність, несправедливість, а часом і безпідставну жорстокість.
Соціальна ініціатива


Україна, 2017 рік
Підпишись
Дізнавайтесь про діяльність "Інсайту" першими
Made on
Tilda